Innhold

Måleskala

K – Kontinuerlig, observerbar verdi.

Bruk av variabelen

Variabelen kan brukes til beskrivelse av isbreer, og er speielt nyttig til å beskrive endringer i isbreenes massebalanse.

Om variabelen

Norske isbreer hadde sin største utbredelse etter istiden omkring år 1750. Deretter har breene gradvis trukket seg tilbake, først på grunn av et generelt varmere klima, i de siste tiårene godt hjulpet av menneskebetingete klimaendringer.

Breenes tilbakegang gir seg ikke bare utslag i redusert arealdekning av breer, men også redusert bretykkelse. Endringer i bretykkelsen gir viktige signaler om breenes massebalanse.

Relasjon til NiN 2.3

Variabelen finnes ikke i NiN 2.3, og variasjonen som omfattes av den er ikke omtalt i tidligere NiN-versjoner.

Utfyllende opplysninger

Overvåking av bretykkelse i Norge

NVE driver omfattende overvåking av bretykkelse på faste målepunkter på mange norske breer. Til dette brukes radar. Data er tilgjengelig i NVEs breatlas.


Siden siteres som

Artsdatabanken, Bretykkelse

Hentet fra https://artsdatabanken.no/naturtyper/natur-i-norge/NiN-3.0-V-A-N-RS-GE-EE-BT-W