Diderma montanum har blekgrå, blekrosa eller hvite sporokarper med ganske korte, lyse skaft og et dobbelt peridium, og en liten, kalkfylt kolumella. Arten vokser på moser, blader og kvister.
Innhold
Nøkkelkarakterer
Arten har kule- til linseformede sporocyster på ganske korte, kraftige skaft som er litt innsunkne i undersiden av sporocysten. Sporocystene sitter enkeltvis eller i små grupper. Skaftene er fylt med kalk og kan variere i farge fra rent hvite til blekrosa eller gulbrune. Peridiet består av to lag som gjerne er tydelig separert, med et ytre, kalkholdig lag og et indre, gjennomskinnelig lag som er fargeløst i øvre del og brunt mot basis. Peridiet sprekker opp uregelmessig uten predefinerte svakhetslinjer. Kolumella er ganske liten og kalkholdig. Hypothallus er av lignende farge og struktur som skaftene. Kapillitiet består av tynne, sparsomt forgrenede, noe anastomoserende, brune til fargeløse tråder. Arten har sporer som måler 7–9 (–10) µm og er tett og fint vortet eller pigget.
Levested
Arten vokser på moser, visne blader eller tynne kvister.
Forvekslingsarter
Diderma umbilicatum er en trolig nærstående art med noe større sporer, større kolumella og kortere skaft som ofte er helt innsunket i sporocysten. Peridiet er tilsynelatende enkelt (ikke to adskilte lag). Denne arten forekommer oftest på andre substrater enn moser.
Diderma carneum skilles best på sporene, som har relativt få, spredte pigger eller vorter.
Diderma tigrinum vokser også på moser, men har kraftig, oransje skaft og normalt tydelige kalkplater på peridiet.
Taksonomisk kommentar
Det finnes en nesten helt hvit varietet; var. album og en blekrosa varietet; var. roseum (merk også Diderma carneum var. album).
Om denne siden
Publisert: 5. januar 2026Siden siteres som
Edvin W. Johannesen: Perlekalkskall Diderma montanum (Meyl.) Meyl.
Hentet fra https://artsdatabanken.no/arter/takson/80197/beskrivelse