Bryaxis puncticollis finnes vidt utbredt i hele landet og forekommer i skogbunnen på skyggefulle steder. Arten skilles fra nærstående arter på pronotum som er tett og kraftig punktert.
Innhold
Kjennetegn
Slekta Bryaxis består av relativt små og brede køllebiller som er ensfarget brune eller svarte. Hodet er litt smalere enn halsskjoldet (pronotum) og med to pannegroper og en utflating mellom antennefestene. Pronotum har to punktgroper på hver side som er forbundet med en tverrfure. Pronotum mangler midtfure. Dekkvingene er tydelig bredere enn pronotum og hver av dem har tre basalgroper (den ytre der kantstripa starter), fullstendig sømstripe og en fullstendig kantstripe på siden, men mangler ryggstripe. Bakkroppen er nokså kompakt med smalt oppbøyde sider på de første leddene. Første bakkroppsledd er omtrent like langt som andre ledd og mangler lengdelinjer ved basis. Dekkvingene er kraftig punktert. Siste tarseledd har en klo. Antennene har treleddet kølle. Siste antenneledd er stort og ovalt. Maksillepalpene er påfallende lange. Hannenes to første antenneledd har sekundære kjønnskarakterer.
Bryaxis puncticollis er en relativt liten art (1,2–1,4 mm) som er lysere eller mørkere brun i farge. Hodet og pronotum er relativt tett og kraftig punktert. Pronotum er litt bredere enn langt. Dekkvingene er like lange som brede og har kraftig punktur. Hele oversiden har relativt lang behåring. Hannene skilles fra hunnene på at antennene er bredere og at første antenneledd er sterkt fortykket med en grop på innsiden. Maksillepalpenes siste ledd er ca. dobbelt så langt som bredt.
Utbredelse
Bryaxis puncticollis finnes vidt utbredt i hele landet, også i høyereliggende strøk. I Norden er den funnet vanlig i Danmark, Sverige og Finland. Arten finnes utbredt i hele Europa.
Levesett
Arten finnes på fuktig mark i skogbunnen særlig på skyggefulle steder. Arten lever blant mose og i råtnende plantedeler ofte ved roten av trestubber.
Forvekslingsarter
Bryaxis puncticollis kan forveksles med andre arter i samme slekt, men skilles fra disse på at pronotum er tett og kraftig punktert. Slekta Bryaxis skilles fra andre slekter på de brede dekkvingene som har kantstripe, kombinert med at pronotum mangler den midtre punktgropa.
Om denne siden
Publisert: 19. august 2026Siden siteres som
Frode Ødegaard: Bryaxis puncticollis (Denny, 1825)
Hentet fra https://artsdatabanken.no/arter/takson/12536/beskrivelse