Artshåndbok

Slørsopper

Denne Artshåndboken er utarbeidet av forskere ved Norsk institutt for naturforskning og Naturhistorisk museum, UiO. Håndboken presenterer 107 slørsopper som er funnet i Norge.

Innhold

Taksoner i boka

Forord

Slørsoppene tilhører slekta Cortinarius, som er en av de mest artsrike soppslektene globalt. Genetiske analyser tyder på at det finnes omtrent 800 arter i Norden, men flere av dem er så like at de ikke kan skilles på utseende alene. I disse tilfellene er levestedet ofte til god hjelp for å artsbestemme, for dette er en gruppe der mange er kravstore til voksested og holder seg til bestemte typer skog.

Denne Artshåndboken presenterer 107 arter fra de fire underslektene Cortinarius, Myxacium, Phlegmacium og Telamonia. De fleste av disse artene er knyttet til enten kalklindeskog eller kalkbarskog, men ikke alle.

Hva er en artshåndbok?

Artshåndbøker er digitale samlinger med grundige artsbeskrivelser skrevet av ulike eksperter fra universiteter og forskningsinstitusjoner i Norge. De gir pålitelig, oppdatert og faglig forankret informasjon om arter og artsgrupper, med særlig fokus på arter slik de forekommer i norsk natur.

Hver håndbok tar for seg en bestemt artsgruppe eller et utvalg arter knyttet til bestemte livsmiljøer. Mange av bøkene inneholder bestemmelsesnøkler, som hjelper deg å identifisere arter gjennom enkle spørsmål basert på artens kjennetegn.

Formålet med artshåndbøkene er å gjøre det lettere å lære seg nye artsgrupper, identifisere arter i felt – og ikke minst å vekke interesse for naturmangfold og artsrikdommen i Norge. Her får du kunnskapen rett fra forskerne, tilgjengelig for både nybegynnere og viderekomne.

Se alle våre artshåndbøker

Om denne siden

Publisert: 27. juni 2025
Skrevet av

Forord av Artsdatabanken.
Artshåndboken er skrevet av Tor Erik Brandrud, Egil Bendiksen og Katriina Bendiksen.


Page cited as:

Fetched fra https://artsdatabanken.no/arter/artshandbok-slorsopper