Klarer Norge å nå FNs bærekraftsmål? 

FNs bærekraftsmål 15 har som formål å stanse tap av biologisk mangfold og forhindre at truede arter dør ut. Rødlisteindeks gir svar på hvilken vei det går med artenes risiko for å dø ut, og hvor raskt utviklingen skjer.

Teist som ligger på et svaberg og kikker mot høyre,
Av
Svein-Håkon Lorentsen
Utgiver
Norsk institutt for naturforskning
Last ned (1.9 MB, JPG)

Innhold

For første gang utarbeides rødlisteindeks basert på Norsk rødliste for arter. Foreløpige resultater tyder på at Norge ligger dårlig an til å nå bærekraftsmålet. 

Økende risiko for å dø ut 

Mens Rødlista for arter viser enkeltarters risiko for å dø ut, sier rødlisteindeks noe om risikoen øker, synker eller holder seg konstant for grupper av arter. For å vise at vi beveger oss mot bærekraftsmålet og vekk fra tap av biologisk mangfold, må indeksverdiene stige.

Foreløpige resultater for fuglene viser derimot en synkende indeks og økende risiko. Om denne trenden ikke snur, klarer vi ikke å nå FNs bærekraftsmål og flere norske fuglearter står i fare for å dø ut. 

Flere artsgrupper under arbeid 

Arbeidet med rødlisteindeks foregår parallelt med ny revisjon av Norsk rødliste for arter, og vil vise utviklingen til truede arter gjennom 17 år. Resultatene kan fortelle om situasjonen er like alvorlig for andre artsgrupper som hos fuglene, og gi grunnlag for å sammenligne risikoen i ulike økosystemer som skog, kyst og fjell på tvers av artsgrupper. 

Kontaktperson