Slekten Choerades er en middels stor slekt og består 15 arter i Europa hvorav tre arter finnes i Norge. Dette er gyllen rovflue Choerades gilva, ildrovflue Choerades ignea og stripet rovflue Choerades marginata. Slekten er på verdensbasis begrenset til Palearktis, Nearktis og Midtøsten.
Innhold
Species name
Av
Kim Abel
Utgiver
Biofokus
Lisens
CC BY 4.0 (Navngivelse)
Arter i slekten Choerades er middels til store rovfluer. Artene har et karakteristisk utseende med overveiende svarte bein og kropp, mens bakkroppen har varierende fargede hår. Rovfluene er knyttet til forskjellige skogshabitater i både bar- og løvskogsområder.
De voksne individene er rovdyr som jakter fra trestammer, stubber, tømmerstokker, gjerdestolper, store steiner og andre liknende utkikksposter. Byttedyrene består av bl.a. biller, tovinger og veps.
Lisens